Serwis internetowy rymowanie.pl – rym do każdego słowa

Serwis internetowy rymowanie.pl

Serwis internetowy jest grupą powiązanych ze sobą tematycznie obrazów, informacji, filmów udostępnianych pod jednym adresem internetowym. Niektóre serwisy gromadzą różne działy tematyczne, co powoduje powstanie rozbudowanego menu na stronie głównej. Niektóre serwisy dają możliwość rejestracji własnego profilu gromadzącego informacje o zainteresowaniach, płci, wieku itp. Takie działanie pozwala na lepsze kierowanie treści, którymi użytkownik może być zainteresowany, a także udostępnianie lub nie, treści przeznaczonych dla osób pełnoletnich.

Profile ułatwiają także komunikację pomiędzy użytkownikami serwisu poprzez debaty prowadzone na forach tematycznych lub w komentarzach pod artykułami, a także pomiędzy osobami zarejestrowanymi w różnych serwisach – poprzez wysyłanie wiadomości e-mail. Ponadto wiele serwisów udostępnia widgety udostępniające swoją funkcjonalność jako element na innej stronie, pozwalający w łatwy sposób trafić do źródła.

Treść serwisów internetowych może być statyczna, dostarczająca treści wyczerpujące całkowicie wiedzę w danym temacie, może to być także postać listy kolejnych wpisów dostarczających nowych wiadomości. Inną formą serwisu internetowego jest treść generowana dynamicznie, przykładem jest serwis internetowy rymowanie.pl. Odpowiedzi w tym serwisie generowane są na podstawie wyników uzyskiwanych z zapytań do bazy danych.

 

 

Bazy danych

Wszystkie informacje niezbędne do funkcjonowania serwisu muszą być gromadzone we właściwy sposób. Dostęp do tych informacji musi być prosty, bezbłędny, a także szybki. Najlepszym narzędziem do składowania informacji są bazy danych (ang. Database). Projektowane są zgodnie ze standardami i nieustannie rozwijane. Gromadzą dane w strukturze dostosowanej do założeń projektowanego systemu i umożliwiają sprawny dostęp nawet do dużych ilości informacji.

W przypadku strony opartej o system zarządzania treścią CMS (ang. Content Management System) w bazie danych gromadzone będą informacje o ustawieniach, wtyczkach, użytkownikach – jeżeli serwis na to zezwala, wpisach, komentarzach i wielu innych dotyczących działania strony i samego CMS. W przypadku dodatkowych funkcjonalności serwisu realizujących usługi wymagające korzystania z danych niezbędne jest utworzenie oddzielnej bazy. Pozwoli to na utrzymanie porządku w oddzielnym pliku, z którego mogą korzystać także inne aplikacje, zwiększa to jego mobilność w przypadku rezygnacji z serwisu internetowego lub zmiany CMS, mniejszy rozmiar ułatwi np. implementacje bazy w urządzeniach pozbawionych dostępu do internetu.

Bazy danych stosowane są wszędzie, gdzie w trakcie pracy konieczny jest dostęp do informacji oraz zachowanie ich stanu po zakończeniu działania aplikacji/strony/urządzenia.

 

Usługi internetowe

Gromadzone w bazie dane, by mogły być wykorzystywane w aplikacjach poprzez sieć internet muszą być w bezpieczny sposób udostępniane. Niezależnie od tego czy informacje będą wysyłane w formie czytelnej dla człowieka, czy w sposób wymagający przekształcenia w aplikacji końcowej, konieczne jest udostępnianie ich w poprawny sposób. Do tego celu służy usługa Web Service, której interfejs jest opisywany w języku WSDL (ang. Web Services Description Language), poprzez definicję funkcji, pobieranych przez nie parametrów i zwracanego typu danych. Wiadomości wymieniane z Web Service korzystają z protokołu SOAP (ang. Simple Object Access Protocol), przesyłanego poprzez HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) z serializacją danych w XML (ang. Extensible Markup Language). Implementacja Web Service wymaga także rejestru UDDI (ang. Universal Description Discovery and Integration), w którym zgłaszane są aplikacje przez twórców usług internetowych.

 

Serwis rymowanie

Serwis internetowy rymowanie.pl udostępnia trzy podstawowe funkcjonalności:

  1. Rymowanie – po wpisaniu dowolnego słowa i zatwierdzeniu enterem, lupą znajdującą się na pasku lub przyciskiem z napisem „RYMY”, otrzymamy wynik w postaci listy wyrazów rymujących się do podanego słowa. Wynik uszeregowany jest w zależności od długości rymującego się fragmentu wyrazu, a także od popularności wybranego słowa.
  2. Anagramy – funkcja działa tak poprzednia i pozwala uzyskać anagram podanego słowa. Jeżeli jest to możliwe, to w odpowiedzi pojawią się słowa korzystające tylko z liter podanego wyrazu, dodatkowo pojawią się wyrazy uzupełnione o pewne dodatkowe litery. Funkcja dla osób lubiących zabawy słowne.
  3. Znajdź słowo – pomoc gdy brakuje słowa w grach słownych takich jak krzyżówki, Literaki, Scrabble inne podobne. Funkcja pozwala wpisać w zamian za dowolną literę znak „_” i uzyskać możliwe kombinacje słów. Istnieje także możliwość zastąpienia dowolnej ilości znaków, poprzez zastąpienie jej znakiem „%”.

Wyniki funkcji pojawiają się na nowych stronach, dzięki czemu można podzielić się uzyskanym wynikiem przesyłając adres nowo otwartej strony. Adresy te zostały przygotowane w postaci „przyjaznych linków” o czym można dokładniej przeczytać w innym artykule.

 

Program rymowanie.pl

Dla ułatwienia korzystania z serwisu przygotowany został dodatkowo program na platformie .NET. Program jest dostępny do pobrania pod adresem.

Serwis internetowy rymowanie

Umożliwia on dokładnie takie same funkcjonalności jak serwis internetowy i pozwala na korzystanie z nich bezpośrednio, bez wchodzenia na stronę internetową. W razie problemów z instalacją przygotowany został opis jak sobie z tym poradzić.

 

Serwis na pewno przypadnie do gustu osobom zmagającym się z rymowaniem w tekstach piosenek, rymach czy hasłach reklamowych. Chętnie skorzystają z niego także osoby lubiące gry słowne i łamigłówki. Zachęcamy do zapoznania się z serwisem i własnej oceny.

 

 

 

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Or